1,7 mld euro w ramach POWER na wsparcie osób młodych na rynku pracy.
Jedna z części Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) poświęcona zostanie wsparciu osób młodych na rynku pracy. Na tego typu działania przewidziano 1,7 mld euro. Mówił o tym wiceminister Paweł Orłowski na Uniwersytecie Łódzkim podczas konferencji „Projekt: Praca dla Młodych”. Spotkał się także z Laszlo Andorem, unijnym komisarzem ds. zatrudnienia, spraw Społecznych i Integracji społecznej.
Wiceminister wziął udział w panelu „Perspektywy zatrudnienia młodzieży w Polsce. Jakie są szanse na ich poprawę?”. Głównym tematem wystąpienia wiceministra była unijna Inicjatywa na rzecz zatrudnienia osób młodych (Youth Employment Initiative, YEI). – W Polsce będzie ona wdrażana w Programie Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach specjalnie wydzielonej osi priorytetowej. Na działania w ramach Inicjatywy trafi 550 mln euro, w tym dodatkowe środki, które otrzymaliśmy ze specjalnej linii budżetowej YEI – poinformował wiceszef resortu.
Do wsparcia ze środków Inicjatywy kwalifikują się województwa, w których poziom bezrobocia osób w wieku od 15 do 24 lat przekraczał 25 proc. (według stanu na koniec 2012 r.) Kryterium to spełnia 10 polskich województw – dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. – Zdajemy sobie sprawę, że trudna sytuacja na rynku pracy nie dotyczy tylko młodych w tych regionach. Chcemy stworzyć jednolitą ofertę dla wszystkich osób z tej grupy. Dlatego zdecydowaliśmy o powiększeniu powyższej puli 550 mln euro o 1,15 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego. Łącznie, w części PO WER poświęconej wsparciu młodych, dostępne będą środki w wysokości 1,7 mld euro dla wszystkich województw – zapowiedział.
Fundusze będą dzielone z wykorzystaniem dotychczasowych instrumentów rynku pracy (staże, szkolenia, przygotowanie zawodowe, dofinansowanie studiów podyplomowych) oraz instrumentów dedykowanych ww. grupie docelowej w przygotowywanej właśnie nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (bony szkoleniowe, stażowe i zatrudnieniowe, pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej).
Wiceminister mówił także o dotychczasowych efektach wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce (EFS). Do połowy 2013 r. ze środków EFS wsparcie uzyskało blisko 2,4 mln osób młodych (tj. w wieku 15-24 lata), co stanowi ok. 36 proc. ogółu uczestników projektów. Najwięcej osób młodych uzyskało wsparcie w obszarze edukacji (ponad 1,3 mln) oraz rynku pracy (417 tys.). Dwie trzecie młodych osób, które podjęły zatrudnienie po otrzymaniu wsparcia jest zdania, że pomoc miała istotny wpływ na zmianę ich sytuacji zawodowej. W pół roku po zakończeniu udziału w projekcie pracuje 42 proc. osób młodych bezrobotnych w momencie przystąpienia do projektu.
W trakcie konferencji wiceminister spotkał się z Laszlo Andorem, unijnym komisarzem ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Integracji społecznej. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim przygotowań do nowego rozdania unijnych funduszy.
Konferencja i spotkanie odbyły się 6 grudnia 2013 r. w Łodzi.
***
Nowe rozwiązania dla osób młodych, które zaproponowała Komisja Europejska, to efekt trudnej sytuacji tej grupy na rynku pracy. W Unii Europejskiej wskaźnik stopy bezrobocia osób poniżej 25. roku życia utrzymuje się na ponad dwukrotnie wyższym poziomie w porównaniu do wartości stopy bezrobocia wszystkich osób aktywnych zawodowo. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Eurostat, w listopadzie bieżącego roku w UE bez pracy pozostawało blisko 5,7 mln osób, które nie ukończyły 25. roku życia. Średnia stopa bezrobocia dla 28 państw UE w tej grupie wiekowej wyniosła 23,7 proc.
Zaproponowana przez Komisję Europejską Inicjatywa na rzecz zatrudnienia osób młodych stanowi narzędzie finansowe dla realizacji unijnego projektu Gwarancji dla młodzieży. W ramach Gwarancji postuluje się, aby państwa członkowskie zapewniły wszystkim osobom w wieku od 15 do 24 lat, które nie mają zatrudnienia ani nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu, dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu czterech miesięcy od zakończenia kształcenia formalnego lub utraty pracy. Gwarancja będzie w Polsce wdrażana w ramach nowelizowanej obecnie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
MRR – 11.12.2013