Europoseł SLD Wojciech Olejniczak o wydawaniu funduszy z UE
Słowa premiera Donalda Tuska nie mają pokrycia w jego działaniach. Zamiast inwestować fundusze unijne w rozwój wsi, edukację oraz dawać szansę ludziom bezrobotnym, on znów daje pieniądze na budowę dróg. Stawia na rozwój infrastruktury w naszym państwie, o czym świadczy m.in. wybór Elżbiety Bieńkowskiej na ministra transportu.
Poseł Wojciech Olejniczak pisze do Dominiki Wielowieyskiej
Z zainteresowaniem wysłuchałem porannej rozmowy z Pani udziałem w Radiu TOK FM. Dotyczyła ona spraw o fundamentalnym znaczeniu dla naszego państwa – wydatkowaniem funduszy unijnych w latach 2014-2020.
Niestety, w dyskusji niewiele miejsca poświęcono nowej koncentracji tematycznej funduszy unijnych w latach 2014-2020. Unia będzie skupiać się m.in. na wspieraniu badań naukowych, rozwoju technologicznym i innowacji, zwiększeniu dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych, podnoszeniu konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, czy wspieraniu zatrudnienia i mobilności pracowników.
Ubolewam, że w dyskusji pominięto fakt, iż i aż 23,1 proc. w ramach polityki spójności zostanie przeznaczonych na Europejski Fundusz Społeczny. Ponadto chciałbym przypomnieć, że to premier Donald Tusk przeciwdziałał przeznaczeniu znacznych środków z polityki spójności na Europejski Fundusz Społeczny. To nie premier Donald Tusk wybrał tworzenie nowych miejsc pracy za priorytet przy realizowaniu polityki spójności w latach 2014-2020. Ten priorytet został Polsce wskazany przez Unię Europejską.
To nie będą przejedzone pieniądze. EFS* dofinansowuje działania na rzecz zwiększenia dostępu do zatrudnienia zwłaszcza dla ludzi długo pozbawionych pracy. Specjalną troską zostaną otoczeni zwłaszcza młodzi bezrobotni. EFS wspiera również samozatrudnienie poprzez tworzenie MŚP*. Pozostałe działania dotyczą m.in. dostosowywania pracowników do zmian w sytuacji rynkowej, aktywnego starzenia się, modernizacji instytucji rynku pracy.
W ramach tego celu EFS będzie dofinansowywał działania, które m.in. poprawią dostęp do edukacji, w tym edukacji przedszkolnej, i ograniczą zjawisko wczesnego opuszczania szkoły. Programy szkoleń zawodowych również będą mogły liczyć na wsparcie, zwłaszcza w podnoszeniu ich adekwatności do wymogów rynku pracy.
W ramach EFS będą też finansowane działania na rzecz poprawy zatrudnienia grup dyskryminowanych i promocję równych szans. EFS będzie się również koncentrował na zapewnieniu praw dzieci i osób w podeszłym wieku, integracji społeczności marginalizowanych (jak Romowie). Na dotacje będą mogły liczyć przedsiębiorstwa społeczne.
Z pewnością taka zmiana nastawienia Donalda Tuska do przeznaczania środków z funduszy unijnych na cele społeczne musi cieszyć. Niemniej jednak chciałbym wskazać na pewną niekonsekwencję w działaniach premiera. Gdyby minister Bieńkowska została równocześnie ministrem nauki, wówczas można by mówić o realnej zmianie priorytetów rządu w wydatkowaniu środków unijnych. Minister Bieńkowska została nowym ministrem transportu, co może wskazywać, że Polska cały czas chce przyznawać najwyższy priorytet inwestycjom infrastrukturalnym.
Słowa premiera nie mają pokrycia w działaniach na rzecz wykorzystania Wspólnej Polityki Rolnej. II filar WPR* stanowi największą szansę na poprawę dobrobytu ludności wiejskiej w Polsce. Szansa ta polega na wsparciu dla wielowymiarowego i zrównoważonego rozwoju wsi, począwszy od zwiększania konkurencyjności produkcji rolnej i przetwórstwa, poprzez usprawnianie rynków rolnych, aż po rozwój działalności pozarolniczej i zwiększanie całościowych perspektyw gospodarczych na wsi. Tymczasem polski budżet na II filar został okrojony aż o 18 proc. w stosunku do obecnej perspektywy finansowej, czyli o ponad 2,43 mld euro. Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa zamierza zabrać 25 proc. z II filaru i przesunąć je na wypłatę dopłat bezpośrednich. Niestety, Ministerstwo Rolnictwa po raz kolejny zamierza zastosować rozdawnictwo pieniędzy w ramach WPR*, zamiast mądrze inwestować je w rozwój obszarów wiejskich.
Wyborcza.pl – 02.12.2013