Likwidacja banków: Parlament potwierdza mandat i krytykuje Radę za stratę czasu
Parlamentarni negocjatorzy prowadzący rozmowy o jednolitym mechanizmie restrukturyzacji banków, otrzymali, w czwartek, wsparcie Parlamentu dla swojego stanowiska, w rozmowach z państwami członkowskimi, o ostatnim pakiecie legislacyjnym potrzebnym do stworzenia unii bankowej w UE. Mandat negocjacyjny potwierdzony został 441 głosami za, z 141 głosami przeciw i 17 wstrzymującymi się od głosu. Podczas debaty przed głosowaniem, liderzy grup politycznych skrytykowali Radę, za tracenie czasu.
Podczas negocjacji z przedstawicielami Prezydencji Greckiej w Radzie, negocjatorzy, pod przewodnictwem Elisy Ferreiry (S&D, PT), byli zdania, że w pozycji krajów członkowskich są poważne niedociągnięcia, które zagrażają podstawowemu celowi całego systemu – zapewnieniu, że pieniądze podatników nie będą wykorzystywane, jako pierwsze, do ratowania upadającego banku. Podstawowe niedociągnięcia to: nazbyt skomplikowany i upolityczniony proces podejmowania decyzji o restrukturyzacji banku oraz fundusz finansowany przez banki, który, jak uważają posłowie, będzie miał problemy z uzyskaniem wiarygodności, w początkowym okresie swojego działania.
Parlamentarni negocjatorzy niepokoją się też tym, że państwa członkowskie UE chcą włączyć do systemu element międzyrządowy, podczas gdy nie ma dla tego żadnych podstaw prawnych.
Przemawiając pod koniec debaty, przewodniczący Schulz, powiedział, że wyśle prośbę do Rady o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia ministrów finansów UE, przed 17 lutego, aby uniknąć dwutygodniowego przestoju w negocjacjach
Parlamentarny mandat negocjacyjny w skrócie
Mandat negocjacyjny po raz pierwszy określony przez komisję ds. gospodarczych i monetarnych (ECON), w grudniu, został potwierdzony czwartkowym głosowaniem plenarnym. Zawiera on wezwanie do stworzenia prostego systemu decyzyjnego, pozwalającego na uporządkowaną likwidację banku w weekend, główne role powierza on organowi nadzoru banku oraz organowi ds. restrukturyzacji i likwidacji, aby zapewnić, że proces ten nie będzie powstrzymywany przez polityczny paraliż. Niemniej jednak dodatkowe kompetencje otrzyma również Rada ds. Restrukturyzacji, w której reprezentowane będą państwa członkowskie, aby uzyskać równowagę pomiędzy działaniami podejmowanymi na poziomie UE i narodowym.
Mandat pozwoliłby także finansowanemu przez banki funduszowi na dawkowanie pożyczek w pierwszych latach działania, w celu akumulacji odpowiednich funduszy i uzyskania wiarygodności już w pierwszych latach działania, a nie po dekadzie. Wszelkie pożyczki udzielone przez fundusz byłyby spłacane przez banki, jako pierwsze z rocznych zobowiązań. Fundusz byłby skonstruowany w taki sposób, żeby wszystkie banki traktować tak samo i dawać im równy dostęp.
Pozostałe szczegóły dotyczące zawartości parlamentarnego mandatu negocjacyjnego, znajdują się pod linkiem z prawej strony
Kolejne kroki
Negocjatorzy z Parlamentu i Rady będą kontynuować rozmowy, w celu osiągnięcia porozumienia dotyczącego rozporządzenia. Jednocześnie, parlamentarni negocjatorzy wezmą udział w rozmowach międzyrządowych, dotyczących szczegółów związanych z ustanowieniem funduszu restrukturyzacyjnego
PE – 06.02.2014