Rośnie rola polskich regionów w inwestowaniu unijnych funduszy
O priorytetach rozwoju województw na lata 2014-2020 mówił wiceminister infrastruktury i rozwoju Marcin Kubiak podczas posiedzenia Związku Województw RP.
W latach 2014-2020 polskie województwa będą zarządzać większa pulą funduszy niż w latach 2007-2013. Wiceminister zaznaczył, że większe pieniądze oznaczają większą odpowiedzialność samorządów za realizację polityki rozwoju. – Wsparcie udzielane w ramach programów regionalnych powinno wpisywać się w ogólną koncepcję rozwoju kraju, nakreśloną w na szczeblu rządowym – powiedział. Dodał, że pogodzenie interesów krajowych i europejskich z oczekiwaniami i potrzebami poziomu regionalnego będzie zadaniem ambitnym, ale wykonalnym.
Aby pogodzić te sfery, wsparciem z RPO mogłyby zostać objęte takie obszary jak np. badania naukowe, innowacje, nowe technologie, w tym informacyjno-komunikacyjne (e-usługi samorządów, zwiększanie kompetencji cyfrowych społeczeństwa), transport publiczny, gospodarka wodno-ściekowa czy odpadowa, rewitalizacja, edukacja czy zatrudnienie. – Wybierając zakres wsparcia w programie regionalnym należy brać również pod uwagę indywidualne potencjały rozwojowe danego województwa, czyli jego mocne strony oraz specyficzne potrzeby – zaznaczył wiceminister.
Wiceminister mówił też o Kontrakcie Terytorialnym, który będzie umową między rządem a samorządem województwa odnośnie do tego, jaką wizję rozwoju ma rząd w odniesieniu do konkretnego obszaru. – Wizja obejmuje w tym wypadku określenie celów jakie mają być realizowane na obszarze całości lub części regionu oraz wskazanie najważniejszych z punktu widzenia rządu i samorządu przedsięwzięć. Negocjacje kontraktu będą więc momentem, w którym spotkają się wizją rządowa z priorytetami strony samorządowej – powiedział wiceminister Kubiak. Obecnie trwają pracę nad tym dokumentem.
Spotkanie odbyło się 21 marca 2014 r. w Karpaczu
Źródło: MIR